Biografia

Zespół BELIEVE powstał w Warszawie w 2004 roku. Wówczas to Mirek Gil, były gitarzysta i kompozytor legendarnej grupy COLLAGE, postanowił skrzyknąć kilkoro swoich przyjaciół i rozpocząć próby z nowym składem. W zespole obok Mirka pojawiło się jeszcze dwóch muzyków, mających wcześniej epizody związane z popularnymi „Kolażami”. Byli to: wokalista Tomek Różycki, którego pamiętamy z pierwszej płyty Collage „Baśnie”, oraz Przemas Zawadzki – współzałożyciel tej zasłużonej formacji i jej pierwszy basista („Baśnie”, „Changes”). Skład uzupełniali: utalentowany klawiszowiec Adam Miłosz, oraz perkusista Vlodi Tafel. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę była jednak Satomi, japońska skrzypaczka której wyjątkowa gra już na zawsze wpisała się w charakter muzyki zespołu BELIEVE. Prace nad pierwszym materiałem, a co za tym idzie i nad pierwszą płytą „Hope To See Another Day” trwały do 2006 roku. Wówczas to w barwach szwajcarskiego wydawnictwa Galileo Records ujrzała ona światło dzienne.

W rok później muzyka zespołu została dostrzeżona przez twórców gry PC „Wiedźmin”. Zespół Believe nagrał dzięki temu jeden utwór do ścieżki dźwiękowej towarzyszącej graczom. Warszawiacy wciąż intensywnie koncertowali, między innymi u boku legendarnego frontmana Marillion – Fish’a. Z kolei rok 2008 był czasem bardzo intensywnym dla Mirka i jego przyjaciół co chodzi o plany wydawnicze. Zespół Believe nie dość, że nagrał swoją drugą płytę długogrającą „Yesterday Is A Friend”, to jeszcze gościł w słynnym Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie zaprezentował swoją muzykę u boku takich tuzów jak: Par Lindh czy SBB. Przy okazji zarejestrowany został materiał na koncertowy album DVD. Niestety po tych intensywnych wydarzeniach szeregi zespołu opuścili: wokalista Tomek Różycki oraz klawiszowiec Adam Miłosz. Na jakiś czas klawisze odrobinę uciekły z instrumentarium warszawskiej formacji, natomiast przy mikrofonie stanął młody i utalentowany wokalista Karol Wróblewski. W tym czasie zespół wciąż koncertował, i to nie tylko w Polsce, ale i poza jej granica, i u boku min.: Pendragon, Raya Wilosna oraz Daniela Cavanagh. Już same te nazwiska i nazwy mówią z jakim zainteresowaniem podchodzono do muzyki zespołu Believe. Zespół nie zapomniał też o nowej płycie, która nosiła tytuł „This Bread Is Mine”. Ujmujące teksty na ten piękny album napisał przyjaciel zespołu, Robert Sieradzki.

W 2010 roku zespół nie zwalniał tempa. Idąc za ciosem Believe wydali kolejny album, „World Is Round”. Tym razem w nagraniach wziął udział kolejny, odkryty przez Mirka Gila, młody i utalentowany muzyk, tym razem  klawiszowiec Konrad Wantrych. Ponadto na płycie pojawiły się postaci Winicjusza Chrósta (gitara) oraz Tomasza „Ragaboya” Osieckiego (instrumenty hinduskie). Muzyka zyskała dzięki temu zupełnie nowy klimat i sięgnęła nowego wymiaru.

Po tych sukcesach zespół znów zagościł w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, by nagrać materiał do kolejnego DVD „Seeing Is Believing”. Believe znów ruszyli w trasę koncertową, zarówno po Polsce, jak i Niemczech, Belgii oraz Holandii. Finałem był udział w słynnym festiwalu „Summers End” w Anglii, u boku takich tuzów jak: Moon Safari, Wobbler, The Enid czy Manning.

Później nastąpiła mała przerwa w koncertowym funkcjonowaniu zespołu. Muzycy skupili się w tym czasie, nad nowym materiałem „Warmest Sun In Winter”. Jego premierowe wykonanie miało wspaniałą oprawę, aż za Oceanem, na kolejnym dużym festiwalu RosFest w Gettysburgu, w Stanach Zjednoczonych. Sama zaś płyta znów zdobyła pochlebne recenzje i jest po dziś dzień ciepło przyjmowana przez fanów.

Rok przerwy w biografii Believe w 2014 roku spowodowany był między innymi  powrotem na koncertowe sceny Mirka Gila – podpory zespołu Collage. W 2015 roku grupa Believe zagrała kilka koncertów w Polsce, oraz zaprezentowała nowy singiel zatytułowany „Veils”. W składzie nowego wcielenia warszawskiej formacji pojawili się między innymi: były wokalista Votum, Maciej Kosiński oraz utalentowany perkusista Łukasz Tomczak. Jak się później okazało, był to tylko skład przejściowy, bo w niedalekiej przyszłości doszło znowu do kilku przemeblowań w składzie.

W 2016 roku skrystalizowało się nowe Believe:
Mirek Gil – gitary
Satomi – skrzypce, klawisze
Robert Qba Kubajek – perkusja
Przemas Zawadzki – bas

Zespół nie miał tylko wokalisty, ale po krótkich poszukiwaniach pojawił się na próbie Łukasz Ociepa, obdarzony bardzo charakterystycznym głosem ex-wokalista min. łódzkiej formacji Alone. W tym składzie zespół Believe zarejestrował album „Seven Widows”, którego premiera miała miejsce jesienią 2017 roku. Obecnie zespół intensywnie promuje nowe wydawnictwo, choć znając zapał Mirka Gila i jego przyjaciół jesteśmy pewni, że niebawem powstaną już kolejne nowe utwory.

W roku 2019 przypadł Jubileusz XV-lecia zespołu Believe. Grupa nie zapomniała o tym i przygotowała się do Koncertu Specjalnego na 13. Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego w Toruniu, gdzie zespół zagrał na finał 7 lipca, w towarzystwie między innymi swego pierwszego wokalisty Tomka Różyckiego. Wyjątkowy występ u boku m.in.: legendarnego perkusisty Pink Floyd, Nicka Masona, odbył się 27 lipca w Warszawie przy okazji warszawskiego festiwalu Summer Fog Festival.

Pin It on Pinterest

Share This