Biografia

Zespół BELIEVE powstał w Warszawie w 2004 roku. Wówczas to Mirek Gil, były wówczas gitarzysta i kompozytor legendarnej grupy COLLAGE, postanowił skrzyknąć kilkoro swoich przyjaciół i rozpocząć próby z nowym składem. W zespole obok Mirka pojawiło się jeszcze dwóch muzyków, mających wcześniej epizody związane z popularnymi „Kolażami”. Byli to: wokalista Tomek Różycki, którego pamiętamy z pierwszej płyty Collage „Baśnie”, oraz Przemas Zawadzki – współzałożyciel tej zasłużonej formacji i jej pierwszy basista. Skład uzupełniali: utalentowany klawiszowiec Adam Miłosz, oraz perkusista Vlodi Tafel. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę była jednak Satomi, japońska skrzypaczka której wyjątkowa gra już na zawsze wpisała się w charakter muzyki zespołu BELIEVE. Prace nad pierwszym materiałem, a co za tym idzie i nad pierwszą płytą „Hope To See Another Day” trwały do 2006 roku. Wówczas to w barwach szwajcarskiego wydawnictwa Galileo Records ujrzała ona światło dzienne.

W rok później muzyka zespołu została dostrzeżona przez twórców gry PC „Wiedźmin”. Zespół Believe nagrał dzięki temu jeden utwór do ścieżki dźwiękowej towarzyszącej graczom. Warszawiacy wciąż intensywnie koncertowali, między innymi u boku legendarnego frontmana Marillion – Fish’a. Z kolei rok 2008 był czasem bardzo intensywnym dla Mirka i jego przyjaciół co chodzi o plany wydawnicze. Zespół Believe nie dość, że nagrał swoją drugą płytę długogrającą „Yesterday Is A Friend”, to jeszcze gościł w słynnym Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie zaprezentował swoją muzykę u boku takich tuzów jak: Par Lindh czy SBB. Przy okazji zarejestrowany został materiał na koncertowy album DVD. Niestety po tych intensywnych wydarzeniach szeregi zespołu opuścili: wokalista Tomek Różycki oraz klawiszowiec Adam Miłosz. Na jakiś czas klawisze odrobinę uciekły z instrumentarium warszawskiej formacji, natomiast przy mikrofonie stanął młody i utalentowany wokalista Karol Wróblewski. W tym czasie zespół wciąż koncertował, i to nie tylko w Polsce, ale i poza jej granica,i u boku min.: Pendragon, Raya Wilosna oraz Daniela Cavanagh. Już same te nazwiska i nazwy mówią z jakim zainteresowaniem podchodzono do muzyki zespołu Believe. Zespół nie zapomniał też o nowej płycie, która nosiła tytuł „This Bread Is Mine”. Ujmujące teksty na ten piękny album napisał przyjaciel zespołu, Robert Sieradzki.

W 2010 roku zespół nie zwalniał tempa. Idąc za ciosem Believe wydali kolejny album, „World Is Round”. Tym razem w nagraniach wziął udział kolejny, odkryty przez Mirka Gila, młody i utalentowany muzyk, tym razem  klawiszowiec Konrad Wantrych. Ponadto na płycie pojawiły się postaci Winicjusza Chrósta (gitara) oraz Tomasza „Ragaboya” Osieckiego (instrumenty hinduskie). Muzyka zyskała dzięki temu zupełnie nowy klimat i sięgnęła nowego wymiaru.

Po tych sukcesach zespół znów zagościł w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, by nagrać materiał do kolejnego DVD „Seeing Is Believing”. Believe znów ruszyli w trasę koncertową, zarówno po Polsce, jak i Niemczech, Belgii oraz Holandii. Finałem był udział w słynnym festiwalu „Summers End” w Anglii, u boku takich tuzów jak: Moon Safari, Wobbler, The Enid czy Manning.

Później nastąpiła mała przerwa w koncertowym funkcjonowaniu zespołu. Muzycy skupili się w tym czasie, nad nowym materiałem „Warmest Sun In Winter”. Jego premierowe wykonanie miało wspaniałą oprawę, aż za Oceanem, na kolejnym dużym festiwalu RosFest w Gettysburgu, w Stanach Zjednoczonych. Sama zaś płyta znów zdobyła pochlebne recenzje i jest po dziś dzień ciepło przyjmowana przez fanów.

W 2014 roku zespół zrobił sobie roczną przerwę. Była ona związana między innymi z powrotem na koncertowe sceny zespołu Collage, którego podporą od lat był przecież Mirek Gil. Ale w 2015 roku zespół Believe przerwał milczenia, grając kilka koncertów w Polsce, oraz prezentując nowy singiel zatytułowany „Veils”. W składzie nowego wcielenia warszawskiej formacji pojawili się między innymi: były wokalista Votum, Maciej Kosiński oraz utalentowany perkusista Łukasz Tomczak. Jak się okazało, był to tylko skład przejściowy, bo już w kilka miesięcy później znów doszło do kilku przemeblowań w składzie.

W 2016 roku skrystalizowało się nowe Believe:
Mirek Gil – gitary
Satomi – skrzypce, klawisze
Robert Qba Kubajek – perkusja
Przemas Zawadzki – bas

Zespół nie miał tylko wokalisty, ale po krótkich poszukiwaniach pojawił się na próbie Łukasz Ociepa, obdarzony bardzo charakterystycznym głosem ex-wokalista min. łódzkiej formacji Alone. W tym składzie zespół Believe zarejestrował album „Seven Widows”, którego premiera miała miejsce jesienią 2017 roku. Obecnie zespół intensywnie promuje nowe wydawnictwo, choć znając zapał Mirka Gila i jego przyjaciół jesteśmy pewni, że niebawem powstaną już kolejne nowe utwory.

W roku 2019 przypada Jubileusz XV-lecia zespołu Believe. Grupa nie zapomniała o tym i przygotowuje się do Koncertu Specjalnego na 13. Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego w Toruniu, gdzie zespół zagra na finał 7 lipca, w towarzystwie między innymi swego pierwszego wokalisty Tomka Różyckiego, a także do bardzo wyjątkowego występu u boku min.: legendarnego perkusisty Pink Floyd, Nicka Masona przy okazji warszawskiego festiwalu Summer Fog Festival, który odbędzie się 27 lipca w Warszawie.

POCZĄTKI

Zespół BELIEVE powstał w Warszawie w 2004 roku. Wówczas to Mirek Gil, były gitarzysta i kompozytor legendarnej grupy COLLAGE postanowił zaprosić do współpracy kilkoro swoich przyjaciół i rozpocząć próby z nowym składem. W zespole obok Mirka pojawiło się jeszcze dwóch muzyków, mających wcześniej epizody związane z popularnymi „Kolażami”. Byli to: wokalista Tomek Różycki, którego pamiętamy z pierwszej płyty Collage „Baśnie” oraz Przemas Zawadzki – współzałożyciel tej zasłużonej formacji i jej pierwszy basista. Skład uzupełniali: utalentowany klawiszowiec Adam Miłosz, oraz perkusista Vlodi Tafel. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę była jednak Satomi, japońska skrzypaczka której wyjątkowa gra już na zawsze wpisała się w charakter muzyki zespołu BELIEVE. Prace nad pierwszym materiałem, a co za tym idzie i nad pierwszą płytą „Hope To See Another Day” trwały do 2006 roku. Wówczas to w barwach szwajcarskiego wydawnictwa Galileo Records ujrzała ona światło dzienne.

WIEDŹMIN

W rok później muzyka zespołu została dostrzeżona przez twórców gry PC „Wiedźmin”. Zespół Believe nagrał dzięki temu jeden utwór do ścieżki dźwiękowej towarzyszącej graczom. Zespół intensywnie koncertował, między innymi u boku legendarnego frontmana Marillion – Fish’a.

YESTERDAY IS A FRIEND

Czasem intensywnym dla Mirka i jego przyjaciół, jeśli chodzi o działania wydawnicze był rok 2008. Zespół Believe nagrał w tym okresie swoją drugą płytę długogrającą „Yesterday Is A Friend”, gościł w słynnym Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie prezentując swoją muzykę u boku takich tuzów jak: Par Lindh czy SBB zarejestrował materiał na koncertowy album DVD. Niestety po tych intensywnych wydarzeniach szeregi zespołu opuścili: wokalista Tomek Różycki oraz klawiszowiec Adam Miłosz. Na jakiś czas klawisze zniknęły z instrumentarium warszawskiej formacji, natomiast przy mikrofonie stanął młody i utalentowany wokalista Karol Wróblewski. W tym czasie zespół wciąż koncertował i to nie tylko w Polsce ale i poza jej granicą u boku min. Pendragon, Raya Wilosna oraz Daniela Cavanagh. Już same te nazwy mówią z jakim zainteresowaniem podchodzono do muzyki zespołu Believe. Przy prezentacji grupy nie można pominąć płyty pt. „This Bread Is Mine”. Ujmujące teksty na ten piękny album napisał przyjaciel zespołu Robert Sieradzki.

WORLD IS ROUND

W 2010 roku zespół nie zwalnił tempa. Idąc za ciosem wydał kolejny album „World Is Round”. Tym razem w nagraniach wziął udział kolejny, młody i utalentowany klawiszowiec Konrad Wantrych. Ponadto na płycie pojawiają się postaci Winicjusza Chrósta (gitara) oraz Tomasza „Ragaboya” Osieckiego (instrumenty hinduskie). Muzyka zyskuje dzięki temu zupełnie nowy klimat i sięga nowego wymiaru.

KONCERTY

Po tych sukcesach zespół znów gościł w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego by nagrać materiał do kolejnego DVD „Seeing Is Believing”. Believe znów wyruszył w trasę zarówno po Polsce, jak i Niemczech, Belgii oraz Holandii. Finałem był udział w słynnym festiwalu „Summers End” w Anglii w towarzystwie takich filarów sceny muzycznej jak: Moon Safari, Wobbler, The Enid czy Manning.

ROSFEST

Po tym intensywnym okresie mała przerwa w koncertowym funkcjonowaniu zespołu. Muzycy skupili się nad nowym materiałem „Warmest Sun In Winter”. Jego premierowe wykonanie miało wspaniałą oprawę aż za Oceanem, na kolejnym dużym festiwalu RosFest w Gettysburgu w Stanach Zjednoczonych. Sama zaś płyta znów zdobyła pochlebne recenzje i została ciepło przyjęta przez fanów.

NOWY SKŁAD

Następnie nastąpiła roczna przerwa w koncertach. Była ona związana między innymi z powrotem na koncertowe sceny zespołu Collage, którego podporą był przecież Mirek Gil. Ale w 2015 roku Believe przerwało milczenia, grając kilka koncertów w Polsce oraz prezentując nowy singiel zatytułowany „Veils”. W składzie nowego wcielenia warszawskiej formacji pojawił się między innymi były wokalista Votum, Maciej Kosiński oraz utalentowany perkusista Łukasz Tomczak. To nie był koniec przemeblowań w składzie. W 2016 roku krystalizuje się nowe Believe:
Mirek Gil – gitary

ŁUKASZ I 7 WDÓW

Zespół nie ma tylko wokalisty ale po krótkich poszukiwaniach pojawia się na próbie Łukasz Ociepa, obdarzony bardzo chrakaterystycznym głosem ex-wokalista min. łódzkiej formacji Alone. W tym składzie zespół Believe rejestruje album „Seven Widows” którego premiera ma miejsce jesienią 2017 roku. Obecnie zespół intensywnie promuje najnowsze wydawnictwo, choć znając zapał Mirka Gila i jego przyjaciół jesteśmy pewni że niebawem powstaną już kolejne nowe utwory.